Založ si blog

Stvorenie čaju Matcha

Stvorenie čaju Matcha

Len elitní janponskí  farmári poznajú know – how skutočnej výroby Matche. Výroba čaju Matcha je bezpochyby najprepracovanejšou metódou produkcie čaju na svete.

Matcha rastie iba na zatienených čajových poliach. Štyri týždne pred zberom sú čajové polia úplne zakryté tienacimi plachtami. Špeciálna tienacia technika vyúsťuje do 90-percentnej redukcie slnečného svetla. Rastlina, v tej chvíli rastúca takmer v úplnej tme, kompenzuje nedostatok svetla intenzívnou produkciou chlorofylu, čo robí listy bohatšími na aminokyseliny a výsledkom je nápoj so sladkou, delikátne jemnou chuťou.

Zber

Zber Matche prebieha na začiatku mája. Aj v dnešnej dobe sú čajové listy trhané ručne. Ihneď po zozbieraní sú listy prenesené do továrne Aracha. Toto je začiatok dlhého procesu premeny surových listov do super jemného Matcha prášku.
Najprv listy jemne prejdú parou. Horúca para zabraňuje fermentácii, udrží listy čerstvé a zabezpečí, aby živiny ostali v čaji. Následne sa listy umiestnia do obrovskej rúry, ktorá čaj vysuší pri teplote 180°C . Listy tak znížia svoju váhu takmer na pätinu pôvodnej hmotnosti. Keď je čaj v tejto fáze, nazýva sa „Aracha“, čo sa dá preložiť ako surový čaj.

Selekcia

V tejto fáze je Aracha prevezená do triediacej spoločnosti. Listy prichádzajú v rozdielnej kvalite, práve preto je potrebná kategorizácia. Odborníci posudzujú farbu, chuť a štruktúru čaju.
Finálny čaj je zmesou rozličných odrôd a vyúsťuje do konzistentnej kvality Matche počas celého roka. Na záver prebieha jemný a sofistikovaný proces odstránenia stopiek, vetvičiek a nechcených častí tak, aby výsledným produktom bola tá najjemnejšia a najčistejšia dužina z čajovej rastliny. Tá je následne pokrájaná na rovnaké kusy a nazýva sa Tencha čaj.

Výroba Matcha zmesy

Miešanie rozličných množstiev rozdielnych tried listov na zaistenie trvalej kvality čaju je jedným z najdôležitejších procesov.

Výroba čajovej zmesi je nevyhnutná na dosiahnutie rozdielnych kvalít čaju Matcha. Existuje viac ako 100 tried, ktoré sa odlišujú jedna od druhej vo farbe, chuti a aróme . Perfektnú Matchu môžete rozoznať vďaka jej ukľudňujúcej zelenej farbe a chuťovej eufórii, ktorá sa delikátne uvoľnuje na podnebí. Aróma je jemná a sladká zároveň.

Každý list má rozdielnu povahu a perfektná zmes si vyžaduje posúdenie širokého spektra kritérií.

Mletie Matche

Posledný krok vo výrobe čaju prebieha v továrni, kde kamenné žulové mlyny pomelú Tenchu na super jemný prášok Matcha.

Mletie samotné sa deje v hygienicky čistých priestoroch, v ktorých je udržiavaná konštantná teplota a vlhkosť. Priemyslené filtre udržujú vzduch čistý a eliminujú baktérie a vírusy. Viete si predstaviť, aký jemný je Matcha prášok? Jedno priemerné zrnko prášku meria iba 5-10 mikrónov, pričom jeden mikrón je jedna milióntina z metra. Je také jemné, že prášok sa v ústach doslova rozpúšťa.

Jeden žulový mlyn pomelie iba 30 – 40 gramov čaju za hodinu, čo je v podstate množstvo obsiahnuté v jednej čajovej dóze. Aj v 21. storočí je žulový mlyn stále nevyhnutný na vytvorenie Matche z listov krehkej Tenche. Iba tento spôsob zaručuje, že čaj si udrží svoju intenzívnu farbu a jedinečnú chuť a arómu.

Kamenný mlyn

Tradičný kamenný mlyn sa skladá z dvoch žulových častí. Tieto dve časti mlynu sú mierne duté a zapadajú do seba akoby boli jeden celok. Nazývajú sa “Fukumi”. Počas celého procesu sa horná časť nikdy nedotkne tej spodnej.

Na povrchu mlecej strany mlynu sa nachádza množstvo žliabkov. Akonáhle začne mlyn mlieť , čaj sa posúva na vonkajšiu stranu a keď listy dosiahnu okraj žulového kameňa, sú už rozomleté na ultra jemný prášok. Aby obe časti mlynu ostali pokope, do ich stredu je umiestnená dubová tyč. Výhodou používnia dubu je, že je trvácny a pri výrobe zanecháva jemné pachové stopy, čo ho robí ideálnym na dosiahnutie delikátnej chuti čaju Matcha pri jeho výrobe.

Majstri kamenného mlynu

Kamenné mlyny na výrobu Matche sú už generácie vyrábané špeciálne vyučenými kamenármi. Jemné zárezy presúvajú pomletý čaj von, pričom sú hlboké iba niekoľko milimetrov. Práve preto musia byť opatrne ručne vytesané. Od najhrubších v strede sa stenšujú na okraj až sú na jeho konci takmer neviditeľné voľným okom.

Kľúč k úspechu je v rokoch skúseností, v správnom cite pre kameň samotný a v posadnutosti detailami. Viac ako 120 rokov, sú tieto techniky výroby žulových mlynov na čaj Matcha udržiavané a chránené najmä spoločnosťou Aiya, zatiaľ čo množstvo iných výrobcov na ne zabudlo.

 

Zdroj : http://matchalatte.sk/

 

 

Báseň o čaji Matcha

28.09.2012

Dovoľte mi podeliť sa s Vami o báseň, ktorá vyhrala v hlasovaní fanúšikov 1.miesto. (Téma: Zelený čaj Matcha)

Príbeh Umami

05.06.2012

Tajomstvo Umami Umami – príbeh jedinečnej chuti. Japonsko je jedným z najstarších území na svete, na ktorých sa pestuje čaj a je jedinou krajinou pestujúcou čaj, ktorá vyrába len čaj zelený. viac »

História čaju Matcha

31.05.2012

História čaju Matcha Matcha je nápoj s viac ako 5000 ročnou históriou.Objav pitia tohto čaju je datovaný približne na 2500 rokov pred naším letopočtom a za rodisko čaju je považovaná čínska viac »

Práva, okná, žena, dielňa

Príplatky potiahli ekonomiku

23.10.2018 06:00

Žiadny odchod investorov zo Slovenska ani dramatický nárast cien. Takýmto scenárom strašili zahraničné firmy v reakcii na zvyšovanie príplatkov za prácu v noci či cez víkendy.

afganistan, vojaci

V Afganistane padol ďalší český vojak

22.10.2018 23:21, aktualizované: 23.10.2018 06:05

K útoku došlo na základni Šindánd v západoafganskej provincii Herát. Ďalší dvaja vojaci pri ňom utrpeli zranenia.

Macedónsko referendum Grécko spor názov

Poslancom, ktorí hlasovali za zmenu názvu Macedónska, posilnili ochranku

22.10.2018 23:08

Stalo sa tak po tom, ako sa niektorým poslancom a členom ich rodín ktosi vyhrážal smrťou.

hasiči, hazz, požiar, gaderská dolina, veĹká fatra, les

Hasiči budú v Gaderskej doline zasahovať aj v utorok

22.10.2018 22:38

podľa informácií z prezídia, požiar už majú pod kontrolou, ďalej sa nerozširuje.

matcha

Tento blog je vstupom, zastávkou a pozvánkou do sveta čaju Matcha. Či už ho pijete , varíte, nepoznáte, milujete, hľadáte , či považujete za nechutný, toto je miesto kde to môžete povedať. Ja sa chcem podeliť o to , čo do tohoto sveta prinášam. Volám sa Martin Moncoľ a som obchodnym riaditeľom v matchalatte a je mi cťou predstaviť Vám tento výnimočný čaj.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 14064x
Priemerná čítanosť článkov: 2344x

Autor blogu

Kategórie